Paintball

Jedná se o bezkontaktní adrenalinový sport, při kterém se využívá značkovacích pistolí (tzv. značkovačů) k poražení protihráče. Většinou se jedná o týmový sport, kde je důležitá komunikace, taktika a spolupráce hráčů v týmu.

Paintball by se dal rozdělit na dvě hlavní skupiny: military a sportovní.

Sportovní paintball je rychlá hra. Hrají proti sobě 2 týmy, většinou na hřišti s umělými překážkami. Ke hře se zřídka používají jiné než elektronické automatické značkovače, které střílí i několik kuliček za vteřinu. V této hře jde hlavně o rychlost, přesnost a pohotovost.

Military paintball se hraje v lesích, loukách, budovách a připomíná vojenské manévry. Tady jde hlavně o taktiku.

Značkovače

Značkovače jsou poháněny CO2 nebo vzduchem. Jejich schopnost zasáhnout cíl je až 80 metrů. Na zbraních bývá obvykle zásobník na kuličky, CO2/vzduchová láhev.

Zásobníky jsou schopné pojmout různé množství kuliček, až 200 ks.

Zbraně lze rozdělit na základní skupiny: Pump-Action (manuální), Semi-Automatic (poloautomat) a Electronic (elektronický,automat). Pump-Action je značkovač, který se musí po každém výstřelu znovu natáhnout. Semi-Automatic je poloautomatický značkovač, který je po každém výstřelu znovu nabit. A Electronic je elektronická automatická zbraň, která při držení spouště střílí kuličku za kuličkou. Některé zbraně mohou nastavit počet vystřelených kuliček na jeden výstřel.

Munice

Ze značkovačů jsou vystřelovány kuličky o průměru 1,73 cm, které mají tenkou skořápku. Uvnitř kuliček je rozpustné barvivo různých barev. Při zásahu cíle kulička praskne a okolí je potřísněno barvivem. Barvivo je vodou rozpustné a nezávadné.

Ochranné pomůcky

Mezi ochranné pomůcky patří paintballová maska, rukavice, chránič krku, chránič těla, náloketníky, chrániče kolen, ochranné šortky a další. Vždy se používá paintballová maska. Další ochranné pomůcky jsou nadstandartní a jejich používání záleží na každém hráči.